Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν τα νήπια τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Στο Νηπιαγωγείο μας κατά το Σχολικό Ετος 2017 - 18, υλοποιείται Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης με τίτλο: "Τα τέσσερα στοιχεία της Φύσης: Νερό, Φωτιά, Γη, Αέρας"

Θεματικός Άξονας: Η έννοια της Διατήρησης του Φυσικού Περιβάλλοντος

Υποθέματα:

1. Νερό, οι ωφέλειες και ο Κύκλος του Νερού
  • Φωτιά: Σύμμαχος αλλά και εχθρός. Πως θα προσέχουμε
  • Γη: Η μητέρα Φύση και οι ωφέλειες για τον άνθρωπο και τα ζώα
  • Αέρας: Πολύτιμος και χρήσιμος. Πως μπορεί να εξελίξει τα ανθρώπινα επιτεύγματα

Εκπαιδευτικοί στόχοι:

1. ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ : Γνωριμία με τα 4 στοιχεία της Φύσης
  2. ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΟΙ: Δραματοποίηση των στοιχείων της Φύσης
  3. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΙ: Ομαδικές δραστηριότητες υλοποίησης των δραστηριοτήτων. Αλληλεπίδραση των νηπίων

Μέθοδοι- μέσα και εργαλεία  υλοποίησης των στόχων:

Ατομικά, μκροομαδικά, ομαδικά. Εικαστικές, ψυχοκινητικές, μουσικές δραστηριότητες

Δραστηριότητες και δράσεις για την υλοποίηση των στόχων:

Κατασκευές (π.χ. ο κύκλος του νερού), ζωγραφική, χειροτεχνίες, δραματοποίηση, διήγηση, δημιουργία κήπου.

Ολοκλήρωση προγράμματος Ιούνιος 2018

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την αποστολή των παραδοτέων υλικών στην υπεύθυνη της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης και παρουσίαστηκε στους γονείς. Τα αποτελέσματα ήταν απολύτως θετικά, καθώς τα αντικείμενα με τα οποία ασχοληθήκαμε προσέφεραν γνώσεις αλλά και διασκέδαση στα νήπια του σχολείου μας!

oikipa    firebrigade

Μάιος- Ιούνιος 2018